Home » Leagues » Herts Primary School League

Upcoming Events

  1. SW Herts Primary Schools League: Day 1

    18/01/2019 @ 3:45 pm - 4:45 pm
  2. Herts Schools League: Day 2

    05/02/2019 @ 3:45 pm - 5:45 pm
  3. SW Herts Primary Schools League: Day 2

    08/02/2019 @ 3:45 pm - 4:45 pm
  4. Herts Schools League: Day 3

    05/03/2019 @ 3:45 pm - 5:45 pm
  5. EPSCA U11 East

    09/03/2019

Herts Primary School League

Season 2018-19

Matches are played on Tuesdays at Sir Frederic Osborn School on the following dates:

  • Day 1 – Rounds 1 & 2 – 27th Nov 2018
  • Day 2 – Rounds 3 & 4 – 5th Feb 2019
  • Day 3 – Rounds 5 & 6 – 5th Mar 2019

League standings after Round 2 are as follows:

League Round 1 Round 2 Round 3 Round 4 Round 5 Round 6 TotalPoints
1. Radlett A 6 6 0 0 0 0 12
2=. Radlett B 5 4 0 0 0 0 9
2=. Maple A 5 4 0 0 0 0 9
4. Radlett C 5 3.5 0 0 0 0 8.5
5. Roundwood 6 2 0 0 0 0 8
6. Pope Paul A 1 6 0 0 0 0 7
7=. St John Fisher 6 0 0 0 0 0 6
7=. Maple B 4 2 0 0 0 0 6
7=. Kingshott B 2 4 0 0 0 0 6
7=. Aboyne Lodge 2 4 0 0 0 0 6
11=. Cunningham Hille 3 2.5 0 0 0 0 5.5
11=. Pope Paul B 1 4.5 0 0 0 0 5.5
13. Nascot Wood A 0 5 0 0 0 0 5
14. Nascot Wood B 4 0 0 0 0 0 4
15. St Joseph’s 2 1 0 0 0 0 3
16. Skyswood 1 1.5 0 0 0 0 2.5
17. Fair Field 0 2 0 0 0 0 2
18. Kingshott A 0 1 0 0 0 0 1

Round 1, 27th Nov 2018

Cunningham Hill Bt Kingshott B 3 – 2
Pope Paul A Lost to Radlett B 1 – 5
Pope Paul B Lost to Radlett C 1 – 5
Roundwood Bt Kingshott A 6 – 0
Nascot Wood Lost to Radlett A 0 – 6
Skyswood Lost to Maple 1 – 5
St John Fisher Bt Fair Field 6 – 0
Maple B Bt Aboyne Lodge 4 – 2

Round 2, 27th Nov 2018

Skyswood Lost to Pope Paul B 1.5 – 4.5
Kingshott A Lost to Nascot Wood A 1 – 5
Pope Paul A Bt Nascot Wood B 6 – 0
Kingshott B Bt St Joseph’s 4 – 1
Maple A Bt Maple B 4 – 2
Aboyne Lodge Bt Fair Field 4 – 2
Radlett B Bt Roundwood 4 – 2
Radlett C Bt Cunningham Hill 3.5 – 2.5
Radlett A Bt St John Fisher 6 – 0

Season 2017-18

Matches are played on Wednesdays at Sir Frederic Osborn School on the following dates:

  • Day 1 – Rounds 1 & 2 – 22nd Nov 2017
  • Day 2 – Rounds 3 & 4 – 7th Feb 2018
  • Day 3 – Rounds 5 & 6 – 7th Mar 2018

League standings after Round 6 are as follows:

MAJOR League Round 1 Round 2 Round 3 Round 4 Round 5 Round 6 TotalPoints
1. Radlett A 5 6 4 4 6 5.5 30.5
2. Beacon A 6 4 2 4 3 0.5 19.5
3. Lochinver House 5 2 3 2 3 4 19
4. Cunningham Hill A 0 0 4 3 4 2 13
MINOR LEAGUE Round 1 Round 2 Round 3 Round 4 Round 5 Round 6 TotalPoints
1. Radlett B 6 4 3 5.5 3 3 24.5
2. Roundwood A 4 6 2 2 3 3 22
3. Nascot Wood A 0 4 2 4 0 6 16
4. St Joseph’s A 4 4 2.5 2 2 0 14.5
5. Maple A 2 2 3.5 3 2 1.5 14
6. Eastbury Farm 0 2 2 3 1 4.5 12.5
TRAINING LEAGUE Round 1 Round 2 Round 3 Round 4 Round 5 Round 6 TotalPoints
1. Radlett C 6 5 3 4 2 4 24
2. Roundwood B 5 5 3 3 5 2.5 23.5
3. Skyswood/ St John Fisher 1 4 6 4 4 3.5 22.5
4. Pope Paul 5,5 1 5 3 2 5.5 22
5. Nascot Wood B 0 3.5 5 2 4 6 20.5
6. Kingshott 3 3.5 2 6 3 2 17.5
7. Fair Field 4 2 1 6 3 0.5 16.5
8. Oakwood 0.5 2 6 0 6 2 16.5
9.= Maple B 4 0 2 2 1 2 11
WITHDRAWN TEAMS Round 1 Round 2 Round 3 Round 4 Round 5 Round 6 TotalPoints
Duncombe 6 6 2 0.5 14.5
Aboyne Lodge 2 0.5 2.5 6 11
Beacon C 3 1 1 3 8
St Joseph’s B 2 5.5 7.5
Beacon B 1 0 4 2 7
Cunningham Hill B 1 2.5 3.5
Immanuel College 1 2 3